ÚzV DPO DK

    Orava leží v severozápadnej časti Slovenska pri štátnej hranici s Poľskom. Hraničný bod v katastrálnom území, obec Oravská Polhora (49°36´54´´ s. g. š.) je najsevernejším bodom Slovenska. Územie Oravy s rozlohou 1661 km2 patrí administratívne do Žilinského kraja a tvoria ho okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín. Tieto okresy tvorí dohromady 63 samosprávnych obcí, z toho sú 4 mestá. 

     Zo severu a z východu ho ohraničuje štátna hranica, na juhovýchode hrebeň Západných Tatier a na juhu hrebeň Chočských vrchov. Juhozápadnú hranicu Oravy tvorí najsevernejší výbežok Veľkej Fatry s vrcholom Šíp. Západná hranica vedie cez Veľký a Malý Rozsutec v Malej Fatre, končí sa na styku Kysuckých a Oravských Beskýd na slovensko-poľskej štátnej hranici.

    Orava má 125 000 obyvateľov, hustota zaľudnenia je 75,6 obyvateľov/km2. Žije tu viac mužov ako žien. Na Orave žije 35% ľudí v mestách. Najväčšie mesto je Dolný Kubín (19 662 obyvateľov), potom nasledujú mestá Tvrdošín (9 340), Námestovo (8 058) a Trstená (7 539). Najväčšia vidiecka obec je Zakamenné- má 4534 obyvateľov. Najmenšia obec je Osadka- 155 obyvateľov. Najdlhšia dedina je Oravská Polhora- 12 km.

 

V rámci ÚzV DPO DK pôsobí celkovo 69 DHZ, ktoré sú rozdelené do 12 okrskov.

 

Vyhľadávanie

© 2012 Všetky práva vyhradené.